Ders Çalışmaya Üşenenler İçin Öneriler

SINAVA HAZIRLIKTA DERS ÇALIŞMAYA ÜŞENENLER İÇİN ÖNERİLER    Hayatımızın belirli dönemlerinde, belirli sınavlara girmek ve bu sınavlarda başarı elde etmek durumunda kalıyoruz. Düzenli bir şekilde ders çalışmak bizi bu sınavlarda başarıya götürür ve hedeflerimize ulaşmamızda birer basamak olur.    Özellikle üniversite sınavı zamanlarında öğrencilerde gençliğin etkisi ile ders çalışmada üşengeçlik ve ders çalışmama isteği ortaya çıkabilir. Aslında sınavlara hazırlıkta önemli olan şey aşırı derecede çalışmak değil, her gün düzenli olarak çalışabilmektir.
  • Bu dönemlerde erken uyanmak gün içinde daha fazla vakit kazanmanıza yardım edeceği gibi, öğleye kadar çalışmanız gereken dersleri halletmeniz size daha rahat hissettirecektir. Böylece daha günün yarısındayken çalışmanız gereken konuları halletmiş olursunuz. Eğer gün içinde ders çalışmak size çok bezdirici geliyorsa ve üşeniyorsanız bu yöntem tam size göre.
  •   Gün içinde kendinize belirli bir çalışma limiti belirlemek de çok verimli bir çalışma yöntemidir. Örneğin ‘’Bugün 4 saat çalışacağım.’’ diye kendinize bir hedef koymak, sizi hem düzenli çalışmaya sevk edecek hem de sorumluluk bilincinizi geliştirecektir.
  •      Günlük plan defteri tutmak programlı bir çalışma için altın kuraldır. Gün içinde kaç saat, neye çalışacağınızı bir yere not almak ve o hedefe ulaştığınızda üstlerini karalamak sizi motive ederek bir üst basamağa taşıyacak.
  •     Çözdüğünüz soru sayısını not etmek, az da çözseniz bu sayıyı not etmek sizi motive edecektir.
  •     Renkli fosforlu kalemler! Kim bilmez ki bir testi çözdükten sonra fosforlu kalemle kontrol aşamasına geçmenin verdiği o rahatlığı. Basit gibi görünebilir fakat bu kalemlerle işaretlediğiniz önemli yerler sizin için görsel pekiştireç aracı olup, bilgileri daha kolay akılda tutmanızı sağlayacak.
  • Ayrı dersleri beyinde ayrı ayrı dosyalamak. Bunu duyunca şaşırabilirsiniz, evet. Fakat bilgileri mental olarak beyninizde sınıflandırıp farklı bir dersle ilgili bir bilgiye ulaşmaya çalışırken o dosyaları açtığınızı düşünmek, yani bilgileri ayrı ayrı sınıflandırdığınızı bilmek size bilgileri karıştırmamakta yardımcı olacaktır ve sizde bir düzen hissi oluşturacaktır.
  Ve tüm bunların içinde en önemli olan şey vereceğiniz tüm emeğin karşılığını fazlasıyla alacağınızı bilmektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir