Kendi Kendine Öğrenmenin 10 Etkili Yolu

İnternette kendi kendine eğitim almak, günümüzde oldukça popüler bir hale geldi. Ben buna “bağımsız öğrenciliğin devrimi” diyorum. Kendi kendine öğrenmenin olanakları sınırsız olmasına rağmen bu bağımsız eğitim sisteminde pek az kişi başarıya ulaşabiliyor.

Peki, avantajları çok olan “kendi kendine öğrenme” sisteminde nasıl başarılı olabiliriz?

Bağımsız öğrenme sistemi, nasıl daha etkili bir hale getirilebilir?

Kendi kendine eğitim, ciddi anlamda sorumluluk isteyen bir yolculuk.

Online oyunlar ve sosyal medya gibi birçok unsur kendi kendine öğrenmeyi sekteye uğratabiliyor.

Burada okuyacağınız tavsiyeler, kendi kendine öğrenme serüveninizde faydalı kararlar almanıza ve başarılı olmanıza yardımcı olacak.

1.Çalışma Ortamı Yaratın

Öncelikle ihtiyacınız olan şey, bir çalışma ortamı.

Düzenlenmiş temiz bir masa, rahat bir sandalye, bir bilgisayar, kitaplar, defterler ve kalemler.

2.Kaynaklarınızı Belirleyin

Kendi kendinize öğrenirken çeşitli kaynaklara ihtiyaç duyacaksınız.

Sözlükler, arama siteleri, tartışma forumları gibi kendinize çeşitli online kaynaklar belirleyin:

Omgili, Google Scholar, tureng, youtube vb.

Bunları web tarayıcınızın (Chrome, Firefox vb.) ana ekranına kaydedin.

3.Uzman Kişileri Araştırın

Öğrendiğiniz konuda uzmanlaşmış insanları İnternette araştırın. Gerekirse bu kişilerle iletişime geçerek onlara öğrenmek istediğiniz konularla ilgili sorular sorun.

Birebir iletişim, bize her zaman okuduklarımızdan daha fazla ilham verir.

4.Program Yapın

Kendinize uygun, günlük bir eğitim programı tasarlayın. Bu program kısa ve uygulayabileceğiniz bir program olsun. Örneğin başlangıçta her gün sadece 1 saatlik kısa bir öğrenme programı, dersinize odaklanmanızı kolaylaştıracaktır.

5.Sosyalleşin

Tek başına öğrenmek, bir süre sonra sıkıntılı bir sürece dönüşebilir. Reddit gibi forumlara, LinkedIn gruplarına katılarak konunuzla ilgili insanlarla konuşmanız derse olan ilginizi canlı tutar.

6.Online Kurslara Katılın

Birçok üniversite Udemy, Coursera, edX gibi websitelerinde ücretsiz kurslar vermektedir. Bu websitelerinde konunuzla ilgili kurslara katılarak bilginizi arttırabilir, daha fazla kaynağa ulaşabilirsiniz.

7.Özet Çıkarın

Her gün dersiniz bittiğinde o gün öğrendiklerinizin bir özetini çıkarın. Bu sizin motivasyonunuzu arttırmakla kalmayacak, aynı zamanda konuyu daha iyi kavramanızı da sağlayacaktır.

8.Öğrenme Hedefleri Belirleyin

Önemli olan öğrenmeyi bir alışkanlık haline getirmek… Bu alışkanlığı geliştirmek için kendinize hedefler koyun. Günlük ve aylık öğrenmeyi hedeflediğiniz konuları belirleyerek motivasyonunuzu güçlendirin.

9.Öğretin

Öğrenmenin en iyi yolu öğretmektir. Öğrenmeye başlar başlamaz istekli olan tanıdıklarınıza öğrendiklerinizi öğretmeye başlayın. Eğer çevrenizde kimse yoksa bir blog sitesi açarak öğrendiklerinizi paylaşabilirsiniz.

10.Kararlı Olun

Öğrenmeyi sürdürmenizi sağlayacak en önemli şey kararlılığınız olacak. Öğrenmek istediğiniz konuyu ciddiye almanız kararlılığınızı önemli ölçüde arttırabilir.

Kendinize şunları sorun:

Neden bu konuyu öğrenmek istiyorsunuz?

Bu konuyu öğrenmek size neler kazandıracak?

Bu soruları yanıtlamanız sadece kararlılığınızı değil, öğrenme tutkunuzu da arttıracak, sorumluluk duygunuzu geliştirecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir