Türkiye’nin En Öğrenci Dostu ŞehirleriTürkiye’nin En Öğrenci Dostu Şehirleri

Geçtiğimiz birkaç yıldır Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı tarafından gerçekleştirelen Öğrenci Dostu Üniversite Şehirleri araştırması bu yıl da tamamlandı. Öğrencilerin yaşamaktan memnun olduğu ve olmadığı şehirlerin listesi açıklandı.

Bu araştırma Türkiye’nin 81 ilinde bulunan 188 üniversitede yapıldı. Toplamda 35 bin 715 öğrenci araştırmaya katıldı. Sonuçlara göre öğrenciler 81 ilin sadece 26’sından memnun. Özellikle 45 ilde öğrencilerin memnuniyet oranları bir hayli düşük. Memnuniyet oranları üniversite tercih dönemi geldiğinde öğrenciler tarafından oldukça merak ediliyor. Yapılan araştırmaya göre en yüksek memnuniyet oranına sahip olan 5 şehir şöyle;

1.Eskişehir

Araştırmaya başlanan 2017 yılından beri Eskişehir birinciliği hiçbir şehre kaptırmıyor. Yaşam standartları, öğrenciye verilen değer ve diğer her bakımdan öğrenciler Eskişehir’den oldukça memnun. Toplam da üç üniversiteye ev sahipliği yapan Eskişehir, öğrenci şehri olarak biliniyor.

2.Aydın

Geçtiğimiz yıl listede üçüncü sırada yer edinen Aydın, bu yıl ikinci sıraya yükseldi. Bu şehrin memnuniyet ortalaması ise 100 üzerinden 88 yani oldukça yüksek. Yeşil alanları, ulaşım imkanları ve sosyal aktiviteleriyle dikkat çeken Aydın, öğrenci dostu politikalarını her geçen gün arttırıyor.

3.Antalya

Akdeniz’in incisi Antalya, Türkiye’nin en gelişmiş şehirlerinden biri. Bunu öğrencilere de çok iyi bir şekilde yansıtıyor olacak ki, listenin üçüncü sırasında yer alıyor. Antalya’da okuyan öğrenciler hem şehirden hem de şehirde yaşayan insanlardan oldukça memnun.Pekmerakliyim.com
http://Pekmerakliyim.com4.İzmir

Eskişehir gibi İzmir’de öğrenci şehri olarak anılıyor. Her geçen gün öğrenciler için yapılan yenilikler ile öğrencileri memnun etmeye özen gösteriyor. Geçen sene listede yedinci sırada bulunan İzmir, bu sene yükselerek dördüncü sıraya yerleşti.

5. Çanakkale

Doğal güzellikleri ve öğrenciye sunulan imkanlarıyla dikkat çeken Çanakkale, bu sene listede beşinci sırada yer alıyor. Geçen sen dördüncü sırada yer almış olup bu sene biraz gerilesede, hala öğrenciler bu şehirden oldukça memnun.

İlk 30’a giren şehirlerin sıralaması ise şöyle;Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir