Üniversiteye Yeni Başlayacaklara Tavsiyeler

Yorucu bir senenin ardından üniversiteyi kazandınız, Eylül’ de okullarınıza başlayacaksınız. Peki bu yolda sizi neler bekliyor, neleri yapmak hayatınızı kolaylaştırır gelin tek tek inceleyelim.

ORTALAMAYI YÜKSEK TUTUN

Okulunuzu iyi bir öğrenim görüp hedeflerinize giden yolda size aracılık etmesi için kazandınız. Bu sebeple yapmanız gereken ilk şey çalışmak. Yüksek ortalama, hocaların gözünde saygınlığınız artmasına -ve eğer iyi bir derece yaparsanız- iş bulmanızda size yardımcı olur.

KENDİ ÇALIŞMA DÜZENİNİZİ OLUŞTURUN

Üst dönemlerden aldığınız tavsiyelere ve ders programınıza göre kendi çalışma düzeninizi oluşturun. Bu tavsiyeleri elbette kişisel alışkanlıklarınıza göre uyarlayın. Kimisi gece kimisi gündüz daha iyi çalışır; kimisi özet çıkararak, kimisi tekrar yaparak daha iyi öğrenir. Siz de kendi stilinizi bulun. İyi bir çalışma düzeni hem olağandışı durumlarda aldığınız kötü notu telafi eder hem de ortalamanızı yükseltmenizi sağlar.

OKUYUN, ARAŞTIRIN, KÜLTÜRLENİN

Üniversitede kendiniz için yapabileceğiniz en büyük iyilik budur. Fırsat buldukça kitap okuyun. Bunun için kitap kulüpleri, belediye ve okul kütüphaneleri, kitap değişimi yapabileceğiniz arkadaşlar ve daha bir sürü yol var. Kulüplere katılın, ders programınızın ve maddi durumunuzun imkan verdiğince gezin. Kült filmleri izleyin, başlıca filozof, yazar ve bilim insanlarını bilin.. Üniversitede bunu yapmak için yeterince imkanınız olacaktır.

YABANCI DİL ÖĞRENİN

Hangi bölümde okursanız okuyun yabancı dil öğrenmeniz hayati öneme sahip, özellikle de İngilizce. Yabancı dil, gerek yurtdışı değişim programları gerekse akademik kariyerinizde size yardımcı olacaktır. Bunun için de yine üniversite kulüplerini, dil kurslarını kullanabilirsiniz. Bu konuda bizden de ufak bir tavsiye İngilizce kitap okuyun, altyazısız film izleyin ve iç sesinizi İngilizce konuşacak şekilde eğitin.

YURTDIŞI ÖĞRENCİ PROGRAMLARINA KATILIN

Başta Erasmus, Mevlana ve Farabi gibileri olmak üzere AISEC ve TKV(Türk Kültür Vakfı)’ ye ait sosyal yardımlaşma veya kariyer odaklı programlar iş tecrübenizi, girişkenliğinizi ve liderlik becerilerinizi artıracaktır. Bunun yanında güzel arkadaşlar edinip, dilinizi geliştirmeniz de cabası..

BURS BAŞVURUSU

Başta memleketinizin –varsa- iş adamları derneğine başvurun. Bunun dışında da farklı bölümlere burs yardımı yapan kurumlar ve hayırseverler sayesinde üniversite birinci sınıftan itibaren burs yardımı alabilirsiniz. Bu olanakları öncesinde internetten araştırmalı ve gereken şartları sağlandığınıza emin olduktan sonra başvuru yapmalısınız. Ortalamanızın yüksek olmasının bursu kazanmanızda önemli bir faktör olduğunu da unutmayın.

ARKADAŞLARINIZI DİKKATLİ SEÇİN

En az dört sene boyunca size eşlik edecek, sevinç ve hüzünlerinizi birlikte yaşayacağınız insanları ders çalışmanızı engellemeyecek, sizi kötü alışkanlıklara bulaştırmayacak insanlardan seçmelisiniz. Seçtiğiniz bu insanları da hayatınızın odağı haline getirmemeli ve mümkün olduğunca kişisel mahremiyetinizi korumalısınız. Geldiğiniz yere göre daha kozmopolit bir ortamda bulunduğunuz için önyargılarınızdan, dogmalarınızdan kurtulmanız ve her insandan öğrenilecek bir şey olduğu fikrini benimsemeniz gerek. Bu anlayış bilginizi artırmakla birlikte ufkunuzu da genişletecektir.

HOCALARINIZLA ARANIZI İYİ TUTUN

Sizi meslek hayatına ulaştıracak bilgi ve deneyimlerini aktaracak insanlara her zaman saygı duyun. Unutmayın; size akademik konuda yol gösterecek, gerektiğinde referans olacak insanlar hocalarınız, bilgi kaynağınız. Onlarla yaptığınız on dakikalık bir konuşmada bile kitapta edinemeyeceğiniz pek çok bilgi edinirsiniz.

YURT- EV İKİLEMİ

Günümüzde öğrencilerin barınmasına yönelik çeşitli seçenekler mevcut. Yurt ve ev bunlardan ikisi.. Kısaca bahsedelim;

*Ev: Kendinize ait bir oda ve kişisel mahremiyet alanınızın var olması gayet güzel şeyler olmakla birlikte çok fazla yapılması gereken iş(fatura ödeme, yemek ,temizlik.. ) iş olduğunu da göz önünde bulundurmanız gerek. Tabi eve çıkarken ev arkadaşınızı iyi seçmeli ve maddi durumunuzu zora sokmamalısınız.

*Yurt: Fatura ödeme, yemek yapma gibi sıkıntıları olmamakla birlikte, hep aynı ortamda olmanın ve binayı yüzlerce kişiyle paylaşmanın verdiği bir gerginlik mevcut. Odaya yatılı arkadaşını davet edememen, dolapları devamlı kilitli tutman ve yemek vakti oluşan uzun kuyruklar da cabası..

Eğer uygun fiyatlı bir ev bulabilirseniz ve ev işleri yapmaktan geri durmayacak bir bireyseniz kesinlikle evde kalmanızı öneririm ama ‘Yok, benim ders programım yoğun ve her gün kendime yemek hazırlayamam. ‘ diyenlerdenseniz yurt sizin için ideal olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir